Hej! Dzisiaj chcę odpowiedzieć na pytanie, jak siebie wycenić.

Jeśli interesuje Cię temat i chcesz dowiedzieć się, jak wyceniać siebie podczas negocjowania stawki wynagrodzenia lub oceniasz/wyceniasz wartość swojej pracy, prowadząc własny biznes – koniecznie posłuchaj lub przeczytaj.

Nazywam się Justyna Kwiatkowska i pomagam kobietom generować coraz to większe dochody bez poczucia wstydu. Moim hasłem przewodnim jest: „Mów bez wstydu o pieniądzach”. Wszystko, czym się zajmuję, możesz obejrzeć na mojej stronie internetowej www.pracowniasukcesu.com.

Możesz też pobrać ten artykuł w formie mp3 i przesłuchać w wolnej chwili ;)

JAK SIEBIE WYCENIAĆ?

Pytanie to przeczytałam ostatnio w jednej z grup na Facebooku. Gdy je zobaczyłam, od razu przyszło mi na myśl: „Ale jak to? Moje życie jest bezcenne. Ja jestem bezcenna. Jeżeli chcę siebie wycenić – nie ma na świecie takiego bogactwa, za które mogłabym oddać swoje życie. Moje życie jest bezcenne”. I chociaż wiem, że może to być pewnego rodzaju skrót myślowy, uważam, że w słowach jest moc; myśląc więc o tym, jak siebie wycenić, możemy wpaść w pewną pułapkę.

W SŁOWACH JEST MOC

Każdorazowo podczas rozmowy o pieniądzach – z potencjalnym lub obecnym szefem, klientami czy wyceniając i oferując swoje produkty – nie chodzi o to, by wyceniać siebie, tylko o to, by wyceniać wartość.

Wycena siebie a wycena wartości to dwie całkiem różne rzeczy.

Weźmy pod uwagę przykład osoby, która udaje się na rozmowę rekrutacyjną, ponieważ chce awansować lub uzyskać u szefa podwyżkę. Kiedy myślimy o awansie lub szukamy pracy na o określonym stanowisku, wchodzimy na pracuj.pl i sprawdzamy raporty zarobków oraz województwo, w jakim zamierzamy podjąć pracę, by poznać obowiązujące stawki.

To już stanowi ograniczenie. Owszem, zdobyta wiedza może dostarczyć Ci poglądu na temat wynagrodzenia, chciałabym jednak, żeby nie stanowiło to dla Ciebie głównego kryterium.

ROZBIEŻNOŚĆ STAWEK NA TAKICH SAMYCH WARUNKACH

W jednej firmie osoba na stanowisku office managera zarabia 3000 zł, w drugiej – 9000 zł. Znam dwie osoby z taką rozbieżnością wynagrodzeń w tym samym województwie, a nawet w tym samym mieście.

Co je różni? W jednej z opisanych firm obowiązki office managera są zbliżone do obowiązków sekretarki, a sam pracownik nie posiada zbyt dużej odpowiedzialności; jego praca polega na pilnowaniu porządku w dokumentacji, za którą nie przepada szef, postrzegając ją jako zło konieczne i nie wyceniając. W drugiej z firm office manager jest odpowiedzialny za koordynację pracy kilku sekretarek, pilnowanie porządku, przygotowanie i uczestnictwo w walnych zebraniach oraz korespondencję zarządu; obowiązki związane są z większą odpowiedzialnością i bywają bardziej doceniane przez właścicieli firmy, co przekłada się na trzykrotnie większe zarobki.

Takie same stanowisko, inne wynagrodzenie.

 

JAKĄ WARTOŚĆ DOSTARCZASZ?

To właśnie wchodzi w wartości. W wartości mojej pracy. Wartość mojej pracy dla jednej osoby może nie przedstawiać jakiegokolwiek znaczenia, podczas gdy dla drugiej może mieć znaczenie kolosalne.

Dla jednej firmy moja praca okaże się cenna, dla drugiej – bezwartościowa, niczego niewnosząca, nie chodzi więc o postrzeganą przez Ciebie wartość Twojej pracy, ale wartość, jaką Twoja praca stanowi dla osoby, która Ci płaci.

Jeżeli jednak prowadzisz własny biznes, będąC swoim sterem, żeglarzem i okrętem, tę wartość również możesz ocenić, wybierając swoich klientów; wybierając osoby, z którymi chcesz pracować.

A WE WŁASNYM BIZNESIE?

Dla jednych wartość Twojej pracy i produktów będzie wyższa, dla innych – niższa; to zależy od wybranej grupy docelowej.

Bardzo często młode przedsiębiorczynie opierają swój cennik na badaniach konkurencji, a tak nie wiemy przecież, co znajduje się pod opakowaniem produktu konkurencji. Niekiedy usługi nazywają się podobnie, a oferują inne opcje.

Na rynku dostępnych jest wiele książek o takich samych tytułach, a każda z nich posiada inną cenę – kilkaset złotych lub kilkadziesiąt.

Wartość. Pamiętaj o wartości, kiedy rozmawiasz o pieniądzach.

Jeżeli to, co powiedziałam, jest dla Ciebie wartościowe lub jeżeli uznasz, że ktoś z Twoich znajomych powinien tego wysłuchać lub przeczytać – koniecznie udostępnij link na swoim profilu na Facebooku lub prześlij mailem.

W komentarzu poniżej napisz, w jaki sposób podchodzisz do wyceniania?

Do zobaczenia za tydzień!