Kiedy chcesz coś osiągnąć, na przykład chcesz zmienić pracę, najczęściej działasz. Piszesz swoje CV, wchodzisz na portale rekrutacyjne by przeglądać ogłoszenia, wysyłasz swoje CV do znajomych i przyjaciół (networking) i informujesz ich o fakcie, że szukasz pracy. Prosisz ich, przy okazji, by mieli oczy i uszy otwarte na informacje o rekrutacji w firmach, w których pracują bądź w firmach ich znajomych.

Paweł wysłał kilkadziesiąt CV i nic, zero odzewu. Wysłał kolejne – dziesiąt i dostał zaproszenie na 3 rozmowy. Nic jednak z tego nie wyszło. Dlaczego? może był brak dopasowania do profilu stanowiska, za małe doświadczenie, podane za wysokie wynagrodzenie, lub po prostu znalazł się ktoś lepszy.

Paweł jednak się nie poddawał i szukał dalej – tak samo jak dotychczas. Minęło kilka miesięcy, a nowego pracodawcy brak. Paweł już się chyba na dobre pogodził, że będzie dalej pracował tu gdzie teraz. Motywacja spadła. I choć Paweł nadal przeglądał ogłoszenia rekrutacyjne, CV już nie wysyłał. Miał już nowe przekonanie, że to i tak nic nie da i najwidoczniej w dzisiejszych czasach pracę można dostać tylko “po znajomości”, nie licząc pojedyńczych przypadków.

Cel może być ruchomy! Nie jest tak do końca, że wymyślimy sobie stanowisko, na które chcemy aplikować i to dostaniemy. Wiele stanowisk ma różną nomenklaturę, liczy się zakres obowiązków i umiejętności.

Po drugie, nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie cel zostanie osiągnięty, być może Paweł wycofał się w przeddzień osiągnięcia celu?

Po trzecie, stosując pewną strategię w poszukiwaniu nowego pracodawcy, która nie jest skuteczna i mimo tego, powielasz ją, to pewna głupota. Paweł wysłał, korzystając z tej samej strategi, około 200 CV. Pracy nie zmienił. Nie było to efektywne i motywacja spadła. Czyli po trzecie, trzeba coś ZMIENIĆ w tej strategii. Może w samym CV – wystarczy jakiś prosty zabieg: pomyśl inaczej niż zazwyczaj, zrób coś inaczej, pobaw się swoją wyobraźnią by móc przykuć uwagę rekrutera do swojego CV, oczywiście w granicach rozsądku. Do banku, na stanowisko związane z finansami odradzałabym wysyłanie “obrazkowego” CV, ale na stanowisko stricte związane z branżą kreatywną, czemu nie? Zmień jedną małą rzecz i zobacz co wtedy? Jak to zadziała?

W dzisiejszych czasach, kiedy podaż pracy jest mniejsza jak popyt, jednym słowem jest mniejsza ilość wakatów w firmach jak ludzi poszukujących pracy, trzeba się wyróżnić, trzeba pobudzić swoją kreatywność. Trzeba coś zmienić w schemacie działania, który okazuje się mało skuteczny. To samo dotyczy rozmów rekrutacyjnych. Na stanowisku wymagana jest:
– umiejętność skutecznej komunikacji – pokaż ją,
– dobra organizacja – powiedz, narysuj jak to robisz,
– umiejętność prezentacji – przygotuj prezentację swojej osoby, np. 3 minutową.

Pokaż to, czego wymagają, po to by sprzedać swoje umiejętności, by chcieli cię zatrudnić.

Wiem, najprościej poruszać się po utartych ścieżkach i schematach – to twoja strefa komfortu. Jednak tak muru nie przebijesz, skoro twoja ścieżka nie doprowadza do celu. Mur możesz przebić zmianą, zmianą czegoś, nawet małego elementu.

Justyna

Wykonaj bezpłatnie test na Archetypy Finansowe®

I poznaj swoją osobowość finansową, aby sprawdzić swoje talenty i mocne strony finansowe.

Wyraź zgodę

You have Successfully Subscribed!