Jak znaleźć wyjście z sytuacji, jak znaleźć nowe rozwiązania skoro masz problem/problemy i nie widzisz żadnych możliwości?

Czarna dziura, pustka w głowie, autoagresja bo ja zawsze…, ja nigdy.. i brak rezultatów. Kiedy masz problem, to masz PROBLEM, co to znaczy w praktyce – wiesz! Jak to wygląda? Masz problem i widzisz maksymalnie jedno rozwiązanie swojego problemu, najczęściej takie, które w ogóle cię nie satysfakcjonuje, coś drastycznego czego nie chcesz, np. „Mam dość swojej pracy”. Rozwiązanie problemu: „Rzucam pracę!” albo może „Szukam pracy!”.

Pierwsze rozwiązanie – Rzucam pracę z dnia na dzień, ale na rynku jest ciężko, myślisz. Potem dodajesz, że nie wiesz co byś chciała robić w przyszłości. Nie masz nawet aktualnego CV. Ale kto przyjmie ciebie, przecież ty się do niczego nie nadajesz, nie masz kompetencji….przecież sobie nie poradzisz i co ty masz zrobić? Odpowiedź jest prawdopodobnie jedna – Musisz pracować tak jak pracujesz, nie masz wyboru…To Twoje myśli?

Drugie rozwiązanie – Szukam pracy. W nowej pracy pewnie będziesz musiała się wykazać na początku i nie wyjdziesz z niej wcześniej jak o 18.00 – 19.00. A jeśli trafisz „z deszczu pod rynnę”? A co ty w ogóle mam robić i czym się zajmować? No nic, przejrzysz oferty, wyślesz kilka CV, odpowiedzi nie będzie i skończy się szukanie pracy…

I co? Tak wygląda praca kiedy masz problem. Czyż nie? Zakładamy „klapki na oczy” i nie widzimy dobrych rozwiązań dla nas w danej sytuacji. I co z tego, że inni nam powiedzą, że damy radę, że się ułoży bo wiemy, że rozwiązanie, które mamy tak do końca to nam nie odpowiada…

Co zrobić, zatem?

Kiedy masz problem, możesz zamienić go na cel ( „Chcę….”). Jak to zrobić? Zadaj sobie proste pytanie – „Czego chcę zamiast?”

Możesz sobie pomyśleć, że co? już?. Odpowiedź jest twierdząca, to już początek drogi. Mając cel zamiast problemu, wymyślasz rozwiązania („jak to zrobić?”) i niech cię wyobraźnia kieruje. Wymyślaj, pisz, określaj i TESTUJ….

Czyli, przykład z początku:

Mam dość swojej pracy – problem, a przykładowy cel: (czego chcę zamiast?) Chcę mieć satysfakcję ze swojej pracy lub Chcę pracować w zgranym zespole lub Chcę lubić swoją pracę. Tak naprawdę, ty sama możesz określić swój cel, czego ty sama chcesz (w odniesieniu do problemu). Mogę dawać nieskończenie wiele propozycji na potrzeby tego wpisu, jednak prawidłową odpowiedź znasz tylko ty.

„Kto myśli o problemach – ma problemy. Kto myśli o rozwiązaniach – ma rozwiązania.”
N.B. Enkelmann

No i wymyślaj rozwiązania, jak wiele tylko potrafisz w danym momencie. Dobrze, jeśli znajdziesz minimum cztery :), a potem testuj jak działają i gdzie prowadzą, bo cel jest ruchomy, o czym już pisałam.

Poniżej załączam jak wygląda testowanie nowej formy prezentacji warsztatów. Przy okazji, zapraszam :) Szczegóły: Automotywacja – ale jak się zmotywować?