prater-574328_1280

Samo Chcę zarabiać na …. – i tutaj wpisz to, czym się zajmujesz – nie wystarczy do odniesienia sukcesu czy choćby zarabiania na tym, na czym chcesz zarabiać.

Do refleksji nad tym wpisem usiadłam po odbyciu kilku spotkań z osobami zainteresowanymi prowadzeniem własnego biznesu i podejmującymi określone kroki w tym kierunku, które zwróciły się do mnie o pomoc/rozmowę, bo coś im nie wychodzi.

I chociaż wydaje mi się, że na blogu piszę o podstawowych rzeczach, to jednak okazuje się, że nie, bo podstawy do tego, by mieć zarabiający biznes są… hmmm… całkowicie podstawowe.

Po przeprowadzonych rozmowach okazuje się, że wspomniane osoby działają bez jakiekolwiek planu czy strategii – nie chodzi mi o wizję i wielką strategię marketingową przedsiębiorstwa, ale o pomysł; pomysł, na którym chcieliby zarabiać. Być może niektórym biznes czy własne działania nie kojarzą się pozytywnie z pieniędzmi, nie kojarzą się z zarabianiem – może w tym tkwi problem?

Może dla tych osób synonimem pieniędzy jest wykonywana przez nich praca – a niektórzy naprawdę ciężko pracują – wobec czego domagają się pieniędzy, których za swoją pracę nie mają? Praca nie jest tożsama z pieniędzmi, z ich wielkością. Można się naharować i zarobić grosze, a można pracować 3 dni w tygodniu i żyć na fajnym poziomie. Mam nadzieję, że to rozumiesz…?

Poniżej przygotowałam zestaw pytań, przydatnych w sytuacji, w której nie zarabiasz na prowadzonym biznesie lub w której masz plan zarabiania na swoim pomyśle. Czy znasz na nie odpowiedzi?

1. Na czym konkretnie chcesz zarabiać? Co to za produkt lub usługa?

2. W jaki sposób ten produkt/usługa rozwiązuje problem Twoich klientów/zapewnia potrzebę?

3. Kto i za co Ci zapłaci?

4. Ile kosztuje Twój produkt/usługa?

5. Czy Twojego klienta z pytania nr 3 stać na to?

6. Ile chcesz zarabiać każdego miesiąca?

7. Ile produktów/usług musisz sprzedać, by zarobić tyle, ile chcesz?

8. Ilu nowych klientów musisz pozyskać każdego miesiąca?

9. Jak to wygląda w Twoim kalendarzu (żeby nie okazało się, że nie będziesz mieć czasu na sen)?

Jeśli chcesz ZARABIAĆ, a nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania, może być ciężko. Dlaczego? To może być sytuacja, w której kręcisz się w kółko, pracujesz dla samego pracowania, a czas leci.

Może się też okazać, że pracujesz od wielu miesięcy, albo – nie daj, Boże – i lat i wciąż nie zarabiasz wystarczająco, by się utrzymać, a co dopiero, by być zadowoloną ze swoich dochodów.

Podstawy podstawami, ale czy Ty znasz już odpowiedzi na powyższe pytania? Z którymi masz największy problem?