Mapa marzeń to dla mnie sentymentalna podróż, to dzięki niej lata temu zaczęłam odkrywać swoje pragnienia, wartości i to kim jestem. 

Mapę marzeń wykorzystuje w swojej pracy wielu coach’ów, terapetów i innych specjalistów, ktorzy pracuja z człowiekiem.

To źródło cennych informacji o nas samych, a samą mapę marzeń można wykonywać na wiele sposobów, według różnych instrukcji.

Poniżej przekazuję Ci instrukcję, według ktorej sama pracuję, według której prowadziłam warsztaty z kobietami około 5 lat temu, wykorzystaj ją dla własnego rozwoju, lepszego poznania siebie, swoich pragnień, wartości i daj sie zaskoczyć jej mocą.

Co potrzebujesz, aby stworzyć własną mapę marzeń

1. Około 90 minut w ciszy i spokoju, zadbaj by nikt w tym czasie Ci nie przeszkadzał, wyłącz telefon i pozwól sobie na kilka chwil samotności. To ma być czas tylko dla Ciebie samej. Chyba że połaczysz tworzenie mapy marzeń z gronem własnych przyjaciół lub także możesz spotkac się na takiej randce ze swoim partnerem czy bliską Ci osobą.

2. Arkusz brystolu lub kilka kartek A4, które złączysz ze sobą by stanowiły jedną bazę dla Twoich „marzeń”.

3. Klej i nożyczki.

4. Kilka kolorowych magazynów z różnych dziedzin, obszarów. Jeśli takich nie masz w domu (coraz mniej osób kupuje kolorowe magazyny) popytaj znajomych lub zapytaj w sąsiedzkiej grupie na Facebooku, czy ktoś nie ma niepotrzebnych magazynów (ja właśnie tak zdobyłam magazyny do swojej mapy marzeń).

5. Świeca/lampka.

6. Nastrojowa muzyka w tle.

Tworzenie mapy marzeń

Zacznij przeglądać czasopisma i magazyny. Zwróć uwagę na te obrazki, grafiki czy słowa, które dostrzeże Twój wzrok. Jeśli któryś z obrazków z jakiegoś powodu, którego nawet nie wiesz, przyciąga Twój wzrok bardziej niż inne, coś Ci się w nim szczególnie podoba, wytnij go, wyrwij i odłóż obok siebie.
Zrób tak ze wszystkimi obrazkami, które będą tak na Ciebie oddziaływać. Przyciągać.

……..
Kiedy zbierzesz już mały stosik tych obrazków, rozłóż je wszystkie na jednej płaszczyźnie, na przykład na podłodze i pooglądaj je sobie. Wybierz z nich tylko te, które Ci się DOBRZE kojarzą. To jest bardzo ISTOTNE I WAŻNE, te obrazki, symbole i grafiki – to co jest na nich przedstawione MUSI CI SIĘ DOBRZE KOJARZYĆ i tylko te obrazki mają się znaleźć na Twojej Intuicyjnej Mapie Marzeń.

……..
Wybrane obrazki przyklej na wcześniej przygotowany arkusz brystolu lub kilku poszczepianych ze sobą kartek A4. Co istotne, obraz Mapy ma być obrazem poziomym więc ułóż swą bazę pod marzenia w taki sposób by cały obraz był w pozycji poziomej, a nie pionowej.
Na intuicyjnej Mapie Marzeń nie ma znaczenia co przykleisz, w którym obszarze, rób to INTUICYJNIE, przyklejaj, układaj i rozmieszczaj tak jak sama chcesz i jak SAMA zdecydujesz by było, jak czujesz.

Pełna dowolność i słuchanie siebie.
Wyklej wszystkie obrazki i grafiki, które wycięłaś lub wyrwałaś z gazet aż powstanie z tego kolaż.

………
I na tym etapie mogłybyśmy już skończyć. Masz gotową Intuicyjną Mapę Marzeń, którą możesz powiesisz w widocznym miejscu w Twoim domu czy mieszkaniu, w którym mieszkasz tak, byś mogła na nią patrzeć przy okazji, przechodząc lub siedząc w danym momencie.
Ale na tym etapie nie kończymy, teraz rozpoczynamy pozostałą część zabawy ☺

Wejdź głębiej po siebie

Za każdym razem ten proces wygląda nieco inaczej, ale z gąszczu pytań, które zazwyczaj zadawałam uczestniczkom, wybrałam kilka tych, które najczęściej padały na warsztacie. Te pytania mają doprowadzić Cię do sedna danej sprawy, do intencji i wartości, które jej przyświecają. Da Ci to lepszy i głębszy obraz całości.
Obejrzyj swoją Mapę Marzeń, teraz będziesz opisywać i najlepiej robić to na głos wszystkie obrazki, które przykleiłaś.
Omówię ten proces na przykładzie jednego obrazku, a zrób tak ze wszystkimi. Odpowiadaj na każde pytanie i przechodź do kolejnych pytań. Zastanów się przez chwilę. Każdy obrazek potraktuj osobno.

1. Co widzisz na tym obrazku? 

To pytanie może brzmiec absurdalnie, ale uwierz mi, każda osoba może widzieć totalnie rózne rzeczy za daną ilustracją. Na przykład, jednej osobie obrazek przedstawiający dom będzie kojarzył się z domem materialnym, budynkiem, innej jako rodzina, a jeszcze innej jako bezpieczeństwo.

2. Z jakiego powodu wybrałas ten obrazek? Co zwróciło Twoją uwagę?

3. Jak to się może mieć do Twojego życia?

4. Czego chciałabyś w swoim życiu w kontekście tego obrazka?

5. Czego zatem chcesz?

6. Co miałoby Ci to przynieść (jaką korzyść)? Po co tego chcesz? Z jakiego powodu?

To co zazwyczaj ukazuje się na Mapie Marzeń, to to, czego aktualnie potrzebujesz w swoim życiu, a na co możesz nie zwracać uwagi na co dzień – świadomie.
Pamiętam jedną uczestniczkę moich warsztatów. Kasia, bo tak ją nazwijmy, kiedy wykreowała już swoją mapę marzeń okazało się, że jest tam w dużej mierze spokój, dbanie o relacje, czas dla siebie, równowaga życiowa. Okazało się, że życie Kasi to ciągły wir, Kasia przeskakiwała z zadanie na zadanie, z jednego działania na kolejne działanie, kiedy skończyła jeden projekt, zaczynała kolejne dwa. Pośpiech, duża energia, działanie – to słowa kluczowe opisujące wtedy jej ówczesne życie. Na Mapie Marzeń jej Intuicja pokazała spokój, radość, cieszenie się chwilą, taki slow – life, uwazność. 
Inna uczestniczka, Dagmara miała bardzo „energiczną” mapę – podróże, dużo ludzi, piękno natury, motor, autostrady. Dagmara była uważana za spokojną dziewczynę, pracowała na etacie w jednym z urzędów państwowych. Była singielką z wyboru, z nudnym życiem, jak twierdziła. Była oszołomiona tym, co pokazywała jej Mapa Marzeń. To była swoista pieśń Dagmary o wolności, niezależności, wiarze w siebie i przygodzie. Z tego co wiem, Dagmara zmieniła nie tylko pracę, zmieniła swoje życie i donosiła mi, że wreszcie jest sobą ☺

Nie ma identycznych dwóch Map Marzeń, nie ma identycznych i takich samych ludzi. Każda z nas ma inne wartości i priorytety. Każda z nas ma jednak inne marzenia i każda z nas ma swoje życie, którego już nie będziemy mogły powtórzyć. KAŻDA Z NAS JEST WYJĄTKOWA I JEDYNA W SWOIM RODZAJU.
Czas na zmianę jest zawsze dobry, nieważne ile masz lat i skąd jesteś, ważne by robić to, w co Ci dusza gra ☺
Intuicyjna Mapa Marzeń może być pięknym pierwszym krokiem, ale to zależy od Ciebie i tylko od Ciebie.

Mapa marzeń vs finanse

To może być ciekawe doświadczenie dlatego sprawdź czy na Twojej mapie marzeń sa także widoczne finanse, bogactwo, życie zawodowe?

Dosyć często słysze o tym jak i sama doświadczam, że to co znajduje się na mapie marzeń, realizuje się w naszym rzeczywistym życiu, dlatego jesli zalezy Ci na tym obszarze życia, to zadbaj o to, by ten obszar się także na Twojej mapie pojawił, w postaci obrazka, symbolu, słowa. Jak chcesz i czujesz, najwazniejsze byś się sama dobrze z tym czuła.

 

Ja na przykład 10 lat temu nie przykleiłabym hasła na własnej mapie z treścią „Pierwszy milion na koncie”, miałam całkiem inne nastawienie finansowe oraz przekonania na temat siebie i pieniędzy.

I to co na mapie marzeń sie znajduje, może manifestować się w Twoim życiu na bardzo wiele sposobów, ale trzeba być otwartym na to.

 

Twój komentarz do tego wpisu sprawi mi wiele radości, więc jak masz ochotę, to podziel się swoimi spostrzeżeniami czy zwykłym komentarzem poniżej.