Na temat motywów – powodów, z jakich ludzie podejmują decyzję o prowadzeniu biznesu jest wiele. Napisałam nawet swego czasu artykuł dla magzynu Businneswoman & life, niebawem zobaczysz go na stronie :)
Ale wracając do tematu, ciekawa jestem z jakich powodów Ty właśnie zdecydowałeś się prowadzić swój biznes. Kiedy pytam moich klientów o to, często słyszę:

– sam/sama chcę decydować kiedy pracuję
– chcę spełnić się zawodowo i robić to, co lubię
– cenię sobie niezależność
– nie chcę ograniczać się widełkami pensji
– chcę mieć czas by spełniać swoje marzenia
– chcę dobrze zarabiać

Świetne motywy, być może i niektóre z nich są Twoimi własnymi intencjami do tego, by prowadzić swój biznes.

Jeśli prowadzisz już swoją firmę wiesz, że nie jest tak kolorowo. Po jakimś czasie okazuje się, że być może:
– pracujesz 24 h
– musisz się skupiać na obszarach biznesu, których nie lubisz robić
– twój czas jest uzależniony od terminów klientów
– masz problemy z płynnością finansową
– nie masz czasu na własne marzenia bądź nie masz na nie pieniędzy
– przychód to może jest i dobry, ale koszty go zżerają…
.

Jednym słowem, może się okazać, że powody, dla których decydujesz się prowadzić swój własny biznes, przekształcają się w … balasty, a wizja tego, jak ma wyglądać Twój biznes i życie schodzi z horyzontu…
To tylko przykładowe, czarne scenariusze. I ja za swoje błędy zapłaciłam – o czym przeczytasz na blogu.

Mam pewien pomysł – sprawdź proszę dokładnie swoje własne powody, dla których zdecydowałeś się prowadzić swój biznes, przeanalizuj czy dążysz do tego i czy masz efekty, jakie chciałeś.
Stań z boku własnego biznesu i pomyśl – co trzeba ułożyć inaczej by to funkcjonowało tak, jak chciałeś/chciałaś.

Jednym z błędów jakie ludzie popełniają, kiedy myślą o swoim biznesie jest to, że w centrum biznesu umieszczają siebie. A jeśli usuniemy centrum, to co stanie się z naszym biznesem? Czy dalej z niego będziemy czerpać owoce? Czy nasza idea nas przeżyje? A może wcale nie chcesz takiego biznesu, który żyje również bez Twojego udziału? Każda odpowiedź jest dobra!

Zdradzę Ci mój sekret, dążę do tego żeby na część roku wyjeżdżać, pracować i żyć do innych krajów, chcę poznawać nowe kultury, żyć wśród nich, uczyć się od nich, doświadczać. Będziemy wyjeżdżać całą rodziną. A potem wracać do domu, znowu na kilka miesięcy :)

Dlatego warto odwrócić pytanie z tematu i chcę Cię zapytać jeszcze raz – jak chcesz by wyglądało Twoje życie?

Po odpowiedzeniu sobie na to pytanie, zaczęłam budować swój biznes w całkiem innych strategiach i wizji ;) Kiedy moi klienci odpowiadają na nie, przebudowują swoje istniejące modele biznesowe :) A Ty, jak myślisz?

A już dzisiaj zapraszam Cię na wstęp do programu Startuj i Zarabiaj INTRO, który odbędzie się już 8 października. Przy zgłoszeniu do 20 września Twój udział będzie kosztował jedynie 90 zł z Vat i jeszcze wrzucisz sobie fakturę w koszty. Program Startuj i Zarabiaj INTRO w dniu 8 października, znajdziesz tutaj.

Gorąco zapraszam i pozdrawiam Cię serdecznie, skuteczny przedsiębiorco!