SOUP & SALADProblemy w naszym życiu to stany, w których nie bardzo lubimy się znajdować. Nie znam osoby, która powie, że lubi problemy. Problemy stanowią część naszego życia i Twoja skuteczność i jakość życia w głównej mierze zależy od tego, jak sobie radzisz z problemami.

Dla mnie osobiście, problemy stanowią wyzwania i zawsze zamieniam je na cel i szukam różnych ścieżek rozwiązań, bo kiedy mam problem to zazwyczaj widzę jedno rozwiązanie, które nie do końca mi odpowiada.

Problem to jedna opcja rozwiązania danej sytuacji.

Typowym problemy z pieniędzmi w życiu:

  • nie mam pieniędzy
  • nie stać mnie na to, co bym chciała
  • pieniądze się mi rozchodzą
  • mam za mało pieniędzy
  • mam niskie wynagrodzenie
  • mam za niskie przychody w swojej firmie

Skąd się biorą problemy z pieniędzmi w naszym życiu, gdzie jest ich źródło?

Twoja przeszłość

W dzieciństwie i w życiu dorosłym poznajemy świat, wzorce, uczymy się od najbliższych, nawet jeśli ich nauka i zachowania nie do końca nam się podobają to i tak wchłaniamy wszystko jak gąbka. Widzimy jak w danej sytuacji zachowują się nasi rodzice, a uczymy się przez naśladownictwo. To od nich uczymy się, co robimy z problemami w naszym życiu (sposobów jest wiele), jak komunikujemy się z bliskimi, czy mówimy o swoich potrzebach czy obwiniamy innych za nasze porażki. Wszystko wynosimy z domu. To od rodziców uczymy się jak obchodzić się z pieniędzmi, jeśli w naszym domu o pieniądzach się nie rozmawiało, to nie nabyliśmy w dzieciństwie tej umiejętności.

Twoje przekonania na temat siebie i pieniędzy

Jeśli uważasz, że jesteś nic nie warta (być może przez jakieś doświadczenie w dzieciństwie), to zapewne masz problem na poziomie wyceniania swojej pracy i znajdowania wartości w sobie. Jeśli w Twoim domu było dużo pieniędzy, ale Twoi rodzice bardzo dużo pracowali i nie mieli zbyt dużo czasu to, fakt bogactwa finansowego możesz łączyć z brakiem czasu w bardzo naturalny dla siebie sposób. Z kolei jeśli widziałaś, że nie mieliście za dużo pieniędzy, ale za to słyszałaś, że kochacie się bardzo, to niechcący możesz myśleć, że albo miłość albo pieniądze.

Twoje poczucie własnej wartości

Zgodzisz się ze mną, że osoby z wyższym poczuciem wartości zarabiają więcej niż mniej? Nie chodzi mi o pozorną pewność siebie i przebojowość, ale o prawdziwe poczucie własnej wartości, które masz w sobie.

Jeśli masz wysokie poczucie własnej wartości, łatwiej Ci zapewne argumentować wysokość dochodów, stawek pracy i cen. Jeśli masz niskie poczucie własnej wartości z trudem przychodzą Ci negocjacje dotyczące Twoich własnych pieniędzy.

Znam osobiście osoby, które są w stanie negocjować świetne warunki kontraktów dla własnych pracodawców, ale mają problem z negocjacją własnych wynagrodzeń.

Twoje doświadczenie

Jeśli unikasz tematu pieniędzy w swoim życiu, to zapewne masz mizerne doświadczenie w tym temacie. Unikanie sprawia, że nie rozwijasz pewnych kompetencji i w związku z tym z niektórymi tematami w życiu masz problem. Dla kandydatów do swoich pierwszych prac, najwięcej problemów budzi rozmowa o oczekiwaniach finansowych, pamiętasz?

Im więcej takich rozmów przeprowadzasz, tym Ci coraz łatwiej to przychodzi.

Twoja relacja z pieniędzmi

Jakkolwiek to brzmi z pieniędzmi również nawiązujemy relację. Niektóre osoby nie mają problemu z pozyskiwaniem pieniędzy, przychodzi im to tak łatwo jak wydawanie. Osoby, które nie mają pieniędzy również nie umieją nawiązać relacji z nimi.

Wymienione przeze mnie kwestie, to jedne z głównych źródeł naszych problemów z pieniędzmi w życiu. Na kursie online Zadbana Finansowo, który startuje już 7 maja, rozprawisz się z tymi kwestiami. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, to TUTAJ znajdziesz informacje.

LaurYn Holden (4)

Świadomość jest pierwszym krokiem do zmiany. Jeśli znasz źródło swoich problemów z pieniędzmi w życiu to połowa sukcesu. Kwestia tylko czy dalej coś z tym zrobisz. 

Jeśli ten artykuł był w jakimś sensie dla Ciebie przydatny, napisz mi o tym w komentarzach. Ciekawią mnie również Twoje przemyślenia.