apple-tree-360083_1280 (2)

Wiem, że jeśli ludzie skupialiby się na tym, co w nich dobre, na swoich unikalnych predyspozycjach, świat wyglądałby inaczej.

Ostatnio zostałam nazwana propagatorką edukacji alternatywnej, a to dlatego, że często głośno mówię o wszystkim, co system edukacyjny zafundował nam, dorosłym już ludziom, i co funduje nadal naszym dzieciom.

Mimo że zdarzają się wyjątki, nasz system to rodzaj fabryki przeciętniaków. Dostrzegam, jak często młodzi, kreatywni, ciekawi świata ludzie wkraczają w jej przestarzałe mury, by w efekcie stać się pracownikiem zakładu.

Po to powstał nasz system – by wyszkolić przyszłych pracowników, którzy będą zajmować się zadaniami zlecanymi przez innych, skupiać się na realizacji celów osób zarządzających, pracować od godziny do godziny z przerwami na jedzenie, i którzy nie będą dyskutować.

Cieszy mnie fakt, że coraz więcej mówi się o tym i coraz większa liczba nauczycieli zaczyna zdawać sobie z tego sprawę, biorąc sprawy w swoje ręce, bo o ile na poziomie systemu trudno dokonać jakiejkolwiek zmiany, o tyle na poziomie wychowawcy i klasy zmiany są możliwe do wprowadzenia.

Od najmłodszych lat jesteśmy ocenianie ze względu na czyjąś subiektywną ocenę, tymczasem jest to po prostu motywacja zewnętrzna, w której człowiek dostrzega, że otrzyma wysoką nagrodę po zrobieniu czegoś, co spodoba się osobie dokonującej osądu. Dwója zniechęcają i chociaż nie czułam się dobra z fizyki, dwói mieć nie chciałam; wkuwałam więc na pamięć różne wzory, próbując zrozumieć coś, do czego kompletnie nie miałam serca.

Uwielbiałam język polski, improwizację, wczuwanie się w bohatera, pisanie referatów i dyskusje, które toczyliśmy na lekcjach, nie mogłam jednak całkowicie rozwijać się w tym kierunku, będąc zmuszona dociągać się z przedmiotów, których nie czułam i których nie lubiłam.

NIE MA LUDZI, KTÓRZY SĄ DOBRZY WE WSZYSTKIM

Bycie dobrym we wszystkim to iluzja. Ktoś, kto w szkole otrzymuje same piątki, często miewa poważny problem z wyborem ścieżki zawodowej. Dlaczego? Bo czuje się dobry we wszystkim i w niczym znakomity. Kiedy na pierwszym spotkaniu witam klientki pytaniem: „W czym jesteś dobra?” – znikomy ich procent umie konkretnie odpowiedzieć, mimo że są to często „piątkowe” uczennice.

Edukacja systemowa namawiała nas i namawia do stawiania się lepszymi w obszarach, w obrębie których znajdujemy się poniżej przeciętnej. A nie o to przecież chodzi!

Każdy człowiek posiada swoje talenty i naturalne predyspozycje. Ty również. Każda osoba charakteryzuje się określonymi umiejętnościami i mocnymi stronami i chociaż jest to fakt, na drodze edukacji często zostaje to wyparte :(

Produkujemy zatem pracowników, którzy nie czują się dobrzy w niczym, i którzy wolą sumiennie wykonywać nielubiane zadania.

Wierzę, że gdyby każda z nas skupiała się na swoich mocnych stronach, wykorzystując swój potencjał, mogłaby czerpać z tego prawdziwą satysfakcję i spełnienie; gdyby każda z nas znała swoje mocne strony, mogłaby skupiać się na ich rozwoju, stając EKSPERTKĄ we własnych oczach i w oczach innych.

„SKUP SIĘ!”

To hasło często słyszane w szkołach i w domach, kiedy dzieci odrabiają lekcje. Gdyby określone zagadnienie prawdziwie mnie interesowało – nikt nie musiałby namawiać mnie do skupiania się. „Zorganizuj się!”. Gdyby człowiek znał swoje mocne strony, wytyczał cele zgodne z wyznawanymi wartościami, nikt nie przekonywałby go do tego, by zorganizował się, bo organizacja, systematyczność i konsekwencja pojawiają się jako EFEKT podążania za tym, w czym jesteśmy dobre, co lubimy robić i co chcemy osiągnąć.

NAJLEPSZY CZAS JEST TERAZ

Było minęło. Nie wrócimy do szkolnych ław; zostałyśmy ukształtowane, ale nadal możemy zmienić COŚ w swoim życiu. Każdego dnia.

Kiedy rozwijasz to, co kochasz, to, w czym jesteś dobra – zdobywanie kolejnych szczytów staje się banalnie proste. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami, nad swoim żywiołem; spisz je wszystkie i określ sposób, w jaki możesz je wykorzystać zarówno w swojej pracy zawodowej, jak i codziennym życiu.

Moja droga do własnej satysfakcji i spełnienia miała swój początek w momencie, kiedy dogłębnie wróciłam do swoich korzeni, dokładnie określiłam swoje mocne strony i popracowałam nad tym, by stworzyć życie zawodowe, w którym będę mogła skupiać się na swoich mocnych stronach.

Znajomość mocnych stron i wykorzystywanie ich na co dzień dostarczają lepszych efektów i zapewniają większą radość – w pracy na etacie pomogą Ci zwiększyć wynagrodzenie i satysfakcję z wykonywanych zadań, a we własnym biznesie zdecydowanie ułatwią życie – dzięki mocnym stronom możesz zbudować swój UNIKALNY wyróżnik, który owocnie odróżni Cię od konkurencji!

Jeśli nie znasz do końca swojego żywiołu, swoich mocnych stron lub nie wiesz, jak je wykorzystać, by Twoje życie nabrało smaku; jeżeli chcesz wreszcie poczuć, że w CZYMŚ jesteś naprawdę DOBRA, to koniecznie zobacz moje najnowsze wyzwanie „Zakochaj się w swoich Mocnych Stronach”!

A może już znasz swoje mocne strony? Podziel się w komentarzu poniżej jak je wykorzystujesz :)