Skąd biorą się problemy z pieniędzmi?

Dlaczego czasem tak szybko pozbywamy się pieniędzy, mimo że miałyśmy dobry miesiąc?

Skąd wzięły się Twoje za niskie zarobki?

 

Na te pytania można odpowiedzieć z dwóch perspektyw – mentalnej i technicznej. Ogólnie na temat skąd się biorą problemy z pieniędzmi w Twoim życiu, pisałam już tutaj.

Perspektywa techniczna, a co to?

Perspektywa techniczna jest o tyle łatwiejsza, że po prostu przewiduje poszukiwanie przyczyny takiego stanu rzeczy, opracowanie planu i rozpoczęcie akcji, która ma na celu zmianę naszej sytuacji.

Przypuśćmy, za mało zarabiasz, a prowadzisz swój pasjobiznes. Co wtedy? Możesz:

– przyjrzeć się swojemu modelowi biznesowemu, cenom, klientom, wartościom itd.;

– zwiększyć liczbę klientów;

– podnieść ceny, mając tę samą lub większą liczbę klientów;

– wykreować nowy, szybki produkt, by odpowiedzieć na potrzeby dotychczasowych odbiorców.

Tu jest w miarę prosto – plan i akcja.

Ale…

Jest jeszcze perspektywa mentalna.

Perspektywa mentalna to coś w rodzaju kompasu; jeśli kompas jest zepsuty, będzie wyznaczał niewłaściwy kierunek!

Perspektywę mentalną tworzą:

– schematy dotyczące pieniędzy (wyniesione z domu);

– przekonania na temat pieniędzy, które sabotują Twoje działania;

– wewnętrzny krytyk, który niszczycielską siłą zabija Twoje działania;

– brak inteligencji finansowej itp., itd.

Dziś chcę przyjrzeć się kwestii, której jeszcze nie poruszałam na blogu – schematom związanym z pieniędzmi.

Z życia wzięte…. 

Miałam kiedyś Klientkę, która twierdziła, że posiada za mało pieniędzy. Zarabiała 6000 zł, za czego co miesiąc musiała przeznaczyć 1500 zł na kredyt oraz 1000 zł na pozostałe opłaty stałe. 3500 zł zostawało jej każdego miesiąca. Technicznie.

Jednak zanim miesiąc się skończył, moja Klientka musiała korzystać z karty kredytowej, bo pieniędzy z pensji nie zostało.

Zdawała sobie sprawę, że wydała za dużo na nową. modną torebkę i że zostawiła fortunę w restauracjach, bo uwielbiała jeść na mieście różne smakołyki. Każdego miesiąca obiecywała sobie, że przestanie. Powie STOP! Każdego miesiąca obiecywała sobie, że zacznie liczyć pieniądze.

Zapał jednak nie trwał długo, a moja Klientka po kilku dniach wracała do starego, niefortunnego schematu – nieliczenia pieniędzy, wydawania na co – i gdzie – chciała, więc koniec miesiąca można było przewidzieć, a to mocno uderzało w moją Klientkę i podcinało jej skrzydła do dalszych działań, zaczynała wątpić w siebie.

Zatem po kilku nieudanych próbach samodzielnej pracy postanowiła skontaktować się ze mną, była zmęczona już tą sytuacją, robiła się już coraz bardziej starsza, myślała o swojej przyszłości i spokoju finansowym, a wiedziała, że jak dalej będzie się tak działo, to nic z tego nie wyjdzie. Dlatego zdecydowała się wydać pieniądze na coś, co może jej pomóc, zamiast na kolejne ciuchy i inne („ważne”) rzeczy.

Kiedy rozpoczęłyśmy współpracę i poszukiwałyśmy celu naszej pracy, okazało się, że moja Klientka chce założyć swój biznes, rozwija swoją pasję, chce kupić działkę na Mazurach, by tam spędzać weekendy ze swoimi dziećmi i przenieść się na starość… Wszystko idealnie, ale na koncie zero oszczędności, a karta kredytowa za chwilę przekroczy przewidziany limit…

Zaczęłyśmy pracę. Poprosiłam moją Klientkę, by przypomniała sobie wszystkie sytuacje związane z pieniędzmi, których od najmłodszych lat była świadkiem. Poprosiłam również o przeanalizowanie życia jej rodziców pod względem finansowym, następnie zadałam kilka dodatkowych pytań i poprosiłam o wykonanie ćwiczeń.

Kiedy spotkałyśmy się po raz trzeci, moja Klientka od razu mi powiedziała:

„Justyna, ja już wiem, dlaczego tak się dzieje w moim życiu!”.

Nie możemy zmienić czegoś, jeśli nie wiemy co to dokładnie jest

Podczas programu „Zadbana Finansowo” mówię, że PIERWSZY PUNKT DO ZMIANY STANOWI ŚWIADOMOŚĆ.

Wydawanie pieniędzy był jedynie efektem, tego co było powodem!

Okazało się, że moja Klientka postępowała zgodnie z wyuczonym rodzinnym zachowaniem.

Jej mama – oprócz tego, że pracowała na etacie – była krawcową i szyła w domu dla klientów. Rodzice nie posiadali oszczędności; wyznawali dewizę, że żyje się tylko raz, więc rozrzutnie podchodzili do pieniędzy. Mimo że nie zarabiali wiele, stale kupowali ubrania, często zmieniali meble i zaopatrywali się w dostępne nowości. Moja Klientka zapamiętała, że jej mama powiedziała kiedyś do klientki: „Cóż, to tylko pieniądze, które są po to, by je wydawać!”.

„Cóż, to tylko pieniądze, które są po to, by je wydawać!”

TA MYŚL

I to było jedno z podłoży sytuacji finansowej mojej Klientki. „Pieniądze są po to, by je wydawać”. Po przyjrzeniu się swoim działaniom, ta teza znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, stąd m.in. problem braku oszczędności.

Jeśli wiemy, co stanowi problem – możemy to zmienić.

Rozpoczęłyśmy pracę nad zmianą historii finansowej mojej Klientki; nowa wersja również znalazła pokrycie w rzeczywistości.

Skąd zatem w naszym życiu problemy z pieniędzmi, z ich brakiem, z rozrzutnością, z brakiem przepływu?

Wszystko jest i w nas, i w naszych historiach

Nie chodzi o to, by teraz obarczać rodziców za nasze problemy. Nasi rodzice wychowali się w innych czasach, mieli inne doświadczenia i uczyli się od swoich dziadków. Zazwyczaj też ich intencje były pozytywne, to nie ich wina i szukanie winnego NIE ZMIENIA SYTUACJI.

 

Czy można zmienić swoją finansową historię?

Historii nie możemy zmienić, ale możemy dzięki niej dowiedzieć się wiele o tym, co dziś się dzieje. Mamy wpływ i na dziś, i na jutro, by – korzystając z własnych doświadczeń  – zmieniać i kreować inną przyszłość dla nas samych i dla dużych pieniędzy.

Zatem przyszła pora na zadanie sobie samej kilku pytań, jeśli chcesz – być może i Ty odnajdziesz swoje własnej historie i doświadczenia, które mają realny wpływ na stan Twoich finansów.

Pytania do Ciebie

  1. Co słyszałaś na temat pieniędzy, kiedy byłaś małym dzieckiem?
  2. Czego doświadczyłaś jako małe dziecko, co było związane z pieniędzmi?
  3. W jaki sposób Twoi rodzice rozmawiali o pieniądzach?
  4. Jakie sytuacje związane z pieniędzmi zapamiętałaś ze swojego dzieciństwa i młodości?
  5. Skąd się biorą pieniądze? Jak uważasz?
  6. Po co ludzie mają pieniądze?

Odpowiedzi na powyższe pytania mogą dać Ci drogowskaz do powodów, które wpływają na Twoje obecne „życie finansowe”.

Co myślisz o perspektywie mentalnej w związku z pieniędzmi?

Daj znać w komentarzu poniżej ;)